Vážení zákazníci, rád bych Vás upozornil na prodejce elektrických tříkolek na bazoši a podobných portálech. Ve vlastním zájmu si před koupí vždy zjistěte, zda Vám prodejce poskytuje záruku, nárok na reklamaci, záruční i pozáruční servis a dostupnost náhradních dílů. Ověřte si také historii prodejce a to zda obchoduje legálně (je veden v registru a platí DPH).

Zavřít

Matcha

Matcha - japonský zelený práškový čaj
Matcha obsahuje  antioxidanty ze zeleného čaje, vitamíny, minerály a vlákninu. Matcha také obsahuje velké množství L-theaninů – aminokyselin, které se vyskytují v zeleném čaji – a  teofylinu, který má podobné účinky jako kofein. Má se za to, že tyto látky společně pomáhají udržovat vyšší duševní jasnost a energii.

.

128,00 Kč
S DPH
Balení: 50g
Počet
Na objednávku

Matcha - japonský zelený práškový čaj

Podle japonské literatury ze 3. století n. l. se zelený čaj zpočátku používal jako elixír k léčbě otoků, horečky a dalších symptomů. Má se za to, že semínka zeleného čaje přivezl do Číny japonský vyslanec během vlády dynastie Tang a následně jej používala šlechta a buddhističtí duchovní jako léčivé tonikum. V r. 1191 japonský zenový buddhistický mnich Eisai přinesl z Číny nový způsob pití zeleného čaje. Nasypal rozemletý čajový prášek do horké vody a
rozmíchal jej – jako se to dnes dělá s matchou – a pak jej popíjel spíše jako nápoj, nikoliv jako lék. Popíjení čaje se v Japonsku později rozšířilo z šlechtických kruhů mezi samuraje.  Samurajové, vázáni přísahou k ochraně svých pánů, nakonec  vytvořili rituál zeleného čaje, který měl vnést klid a harmonii do jejich často bouřlivého života.


Způsob zpracování

Čtyři týdny před každoroční sklizní jsou čajové plantáže zastíněny plachtami, takže se eliminuje až 90 % přirozeného světla. Čajové plantáže kompenzují ztrátu světla zvýšením obsahu chlorofylu v listech. Pouze nejlepší ručně sbírané čajové listy se pak spaří, usuší a nařežou, aby se odstranily žilky a stonky. Usušené listy se pak skladují v mrazicím boxu, aby
se po celý rok zajistila stálá kvalita. Takto zpracovaný čaj se nazývá tencha.


Na rozdíl od běžných listů zeleného čaje, které se po vyluhování vyhazují, listy matchy se našlehají s vodou a konzumují se. Pitím čaje matcha dochází ke konzumaci antioxidantů ze zeleného čaje, vitamínů, minerálů a vlákniny ve vyšší koncentraci. Matcha také obsahuje velké množství L-theaninů – jedinečných přírodních aminokyselin, které se vyskytují téměř výlučně v zeleném čaji – a také teofylinu, který má podobné účinky jako kofein. Má se za to, že tyto látky společně pomáhají udržovat vyšší duševní jasnost a energii.

Jelikož matcha je čistý, přírodní, jemně mletý prášek, jeho použití jako ingredience je téměř neomezené. Mezi oblíbené použití patří zmrzlina ze zeleného čaje, gelato, ovocné nápoje, latté a čokolády.

Na zmrzlinu a gelato se zeleným čajem postačí 1,3% až 2% koncentrace matchy rozmíchané se základem pro vytvoření bohaté příchuti a barvy zeleného čaje

Tři elementy odlišují matchu od běžných práškových zelených čajů:


1. Chuť: Matcha je sladká a jemná, s pouhým náznakem svíravosti. Sladkost je
způsobena přirozeně se vyskytujícími L-theaninovými aminokyselinami a
rostlinnou vlákninou. Na druhou stranu běžný práškový zelený čaj obvykle
postrádá aktivní aminokyseliny, což vede k poměrně nevýrazné a hrubší chuti.

2. Barva: Matcha je smaragdově zelená, zatímco práškový zelený čaj je často
žluto-hnědý. Je to proto, že kvalitní matcha se mele na jemný prášek na pomalu
se otáčejících žulových mlecích kamenech. Tření je minimální a čajové listy se
během tohoto procesu „nepálí“, takže si mohou zachovat chlorofyl. Oproti tomu
běžný práškový zelený čaj se často mele na prášek pomocí tlaku vzduchu. Tření
způsobené tímto procesem listy „rozvaří“, takže získávají žluto-hnědou barvu.

3. Nutriční profil: Díky vysoké koncentraci L-theaninových aminokyselin
dodává matcha většině uživatelů jemnou energetickou „vzpruhu“ trvající 3 až 6
hodin. U práškových zelených čajů je však aminokyselin poměrně méně a nemají
stejné vlastnosti.


Antioxidanty v zeleném čaji matcha

Čaje mleté na žulových kamenech obsahují nejvyšší koncentraci antioxidantů v porovnání se všemi doposud známými přírodními druhy ovoce a zeleniny. Test kapacity odbourávání volných radikálů (ORAC)1 je vědecky řízený soubor experimentů vyvinutých ministerstvem zemědělství USA (USDA) a Tufts University k posouzení antioxidačních vlastností potravin a nápojů. Výsledek testů ORAC pomáhá standardizovat, kvantifikovat a objektivně srovnávat antioxidační vlastnosti různých potravin a nápojů. Výsledky posledních testů ORAC ukázaly,
že jeden gram tradičního zeleného čaje matcha obsahuje 1384 jednotek ORAC. Při srovnání
s ovocem a zeleninou, které jsou bohaté na antioxidanty, ale také při porovnání s  hlavními  superpotravinami tradiční zelený čaj matcha jasně vyniká nad všemi ostatními.


Příprava čaje matcha

Časen – bambusová metlička k přípravě čaje matcha

1/2 čajové lžičky čaje našlehejte s horkou vodou(75 °C) v misce bambusovou metličkou na nefritově zelenou pěnu. Řídká napěněná kaše po chvilce zhoustne nabobtnáním částeček lístků. Čaj matcha obsahuje všechny účinné látky a plný aromatický celek čajového listu.

Dospělý člověk, by měl denně přijmout 3900 ORAC antioxidantů, což odpovídá 4g Matcha Tea, tedy 2 čajové lžičky.
Děti 4-6 let: 45 mg = 1,5 gr čaje Matcha/den
Děti 7-9 let: 63 mg = 2,1 gr čaje Matcha/den
Děti 10-12 let: 85 mg = 3,2 gr čaje Matcha/den
Těhotné max. 4gr: čaje Matcha/den (= 2 šálky/den)
Dospělí max. 6 šálků čaje Matcha/den

Komentáře (0)
Na tento produkt momentálně není přidána žádná recenze.