Guarana RAW Organic 100% prášek
.
Historie Guarany
Původní obyvatelé Jižní Ameriky dobře znali Guaranu již před stokami let. Používali ji - mimo jiné - i jako lék či povzbuzovadlo. Věřili, že se v semenech nachází dávno ztracená božská síla, proto dodnes považují rostlinu za posvátnou. Tradovalo se, že bojovníci a lovci nemuseli jíst a spát- pokud s sebou měli nápoj z Guarany. Pro moderní společnost se však Guarana stává prokazatelně známou až v 17. století, kdy ji objevil misionář Joao Felipe Bettendorf. Ten působil v oblasti řeky Maués (stát Amazonas v severní Brazilii), kde také objevil kmen Sateré-Maué. Zdejší obyvatelé se misionáři zdáli až příliš vitální s očividnou chutí do života i každodenních povinností. Na konci století pak Bettendorf podal písemnou zprávu, kde dopodrobna popsal účinky Guarany. To nedalo spát botanikovi Theodoru von Martiusovi. Roku 1700 se mu podařilo izolovat ze semen bílou krystalickou látku, kterou pojmenoval guaranin.
Složení Guarany
Základní látky, které tvoří účinky Guarany, jsou především kofein (6-8% oproti kávě s 1,5-2%), teobromin (najdeme též v kakau) a teofylin (najdeme též v čaji). O kofeinu toho víme spoustu - stimuluje centrální nervovou soustavu, urychluje metabolismus, dodává vitalitu a tak dále. Co ale takový teobromin a teofylin? Tyto dvě látky jsou brány jako kardiostimulanty. Urychlují tedy nepatrně srdeční činnost, což opět dopomáhá k celkové stimulaci organismu. Zároveň je zvýšen i krevní tlak a zlepšena respirační činnost. Další účinky teofylinu jsou považovány za protizánětlivé – zejména v léčbě horních cest dýchacích. Obsažené třísloviny prospívají zažívacímu traktu a připisuje se jim i lehce dezinfekční účinek. Guarana dále obsahuje i vitamin C a některé vitamíny z řady B.
Účinky Guarany
Vzhledem ke složení a obsahu aktivních látek, jsou účinky Guarany předem dané a poměrně mnohostranné. Obecně bychom mohli říci, že jde o celkové povzbuzení fyzické i duševní aktivity. Užívání Guarany přispívá – na jedné straně - k dobré náladě, dokáže pomoci s depresí i migrénou. Na druhé straně Guarana zvyšuje bdělost a pozornost, ostří smysly a podporuje dobrou paměť. To vše díky stimulaci nervového systému a podpoře krevního oběhu celého těla. Pro tyto účinky je Guarana vyhledávaným doplňkem stravy u studentů a lidí duševně pracujících „pod tlakem“ ale i u řidičů a lidí podávajících dlouhodobě zvýšený výkon.
Třísloviny, v Guaraně obsažené, působí příznivě na trávení, snižují chuť k jídlu a působí kladně i při léčbě průjmů. Jsou jim přičítány i lehce dezinfekční účinky.
Guarana je zkrátka maxi zásobník kofeinu a dalších povzbuzujících látek, tříslovin a některých vitamínů – to je stimulující koktejl pro vaše srdce, cévy, mozek, zažívání, zvýšení aktivity a posílení imunity.
Vzhledem k výše uvedenému užívejte Guaranu ráno, kdy tělo potřebuje řádně „nastartovat“. Ze stejného důvodu – totiž aktivace mozkové činnosti i krevního oběhu – nedoporučujeme konzumaci ve večerních a nočních hodinách. Ovšem s výjimkou situací, kdy si právě den potřebujete „prodloužit“. Účinek tohoto stimulantu je sice relativně mírný – ale přetrvává dlouhé hodiny.
I přes přetrvávající fyzickou i psychickou energii nezapomínejte jíst a dostatečně pít – nejsme indiáni kmene Guarana!
Nežádoucí účinky Guarany
Většina vedlejších účinků užívání Guarany je způsobena špatným dávkováním a odvíjí se od vysokého obsahu kofeinu. Nedodržování stanovené denní dávky může zapříčinit spánkové poruchy, které jsou nepříjemné a nežádoucí. Předávkování kofeinem, totiž vede ke zvýšené toxicitě mozku, podrážděnosti, bolestem hlavy a změnám nálad. Mohou se také dostavit zažívací problémy, křeče či nutkání k močení. Byly zaznamenány i poruchy vidění a horečky. Nechceme však strašit. Abychom si to ujasnili: výše popsanému excitovanému stavu, odpovídá jednorázová dávka Guarany v množství cca 20g (tj. cca 4 kávové lžičky prášku z čisté Guarany nebo 6g či 10 kapslí extraktu). Příznaky předávkování a jeho průběh, záleží samozřejmě i na našem metabolismu, hmotnosti, pohlaví, nebo individuální resistenci na kofein. V každém případě nezapomínejme dodržovat pitný režim, což je při užívání kofeinu podstatné. Ale to zná každý konzument kávy - kofein zkrátka tělo odvodňuje.
Důležité upozornění: Guaraně by se měly vyhnout děti do 15 let, kojící a těhotné ženy, osoby s kardiovaskulárními problémy, nebo vysokým krevním tlakem. Za takových okolností je důležité konzultovat užívání s lékařem.