Do 2.5. je e-shop v omezeném provozu z důvodu dovolené. Všechny Vaše objednávky vyřídíme po návratu.

Zavřít

Kopretina řimbaba nať 50g

Kopretina řimbaba nať 50g
Používá se proti horečce, rozšiřuje cévy. Zmírňuje různé bolesti, působí protirevmaticky. Nejvýznamnější je však její antimigrenózní účinek. Výborně se také osvědčila při menstruačních bolestech. Z drogy můžeme připravit nálev.
52,00 Kč
S DPH
Počet
Na objednávku

Kopretina řimbaba nať 50g

Popis:

Vytrvalá, až 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, hranatá. Dolní listy řapíkaté, horní přisedlé, široce vejčité, se 2 až 5 jařmy peřenoklaných úkrojků. Květy v koncových úborech uspořádány v chocholičnaté latě, trubkovité květy žluté, oboupohlavné, jazykovité květy bílé, samičí. Kvete v VI až IX.

Rozšíření:

Původně pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, u nás odedávna pěstována na zahradách a místy zplaňuje v okolí lidských sídel, zejména v teplejších oblastech.

Léčitelství:

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe na začátku květu.
Doga obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky.
Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí. 
Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy (v případě prevence 1 list denně, při samotné léčbě maximálně 5 listů denně). Čerstvého listu lze použít i při zánětu středního ucha (list se jednoduše vsune do ucha). Nedoporučuje se však užívat řimbaby těhotným ženám (neb působí na dělohu), u některých jedinců se může při přímé konzumaci objevit v ústech vyrážka (vřídky) - v takovém případě je nutné samozřejmě léčbu zastavit.
Informace v tomto odstavci převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Pěstování:

Existuje více odrůd, lišící se např. výškou rostliny (vysoké nebo nízké pro pěstování v květináči) nebo tvarem květů (plnokvěté, kulovité, ...). Vyžadují slunné a teplé umístění a dobře propustnou půdu. Množí se semeny. Pěstují se obvykle jako letničky.

Komentáře (0)
Na tento produkt momentálně není přidána žádná recenze.