Vážení zákazníci, rád bych Vás upozornil na prodejce elektrických tříkolek na bazoši a podobných portálech. Ve vlastním zájmu si před koupí vždy zjistěte, zda Vám prodejce poskytuje záruku, nárok na reklamaci, záruční i pozáruční servis a dostupnost náhradních dílů. Ověřte si také historii prodejce a to zda obchoduje legálně (je veden v registru a platí DPH).

Zavřít

Bukvice nať 50g

Bukvice nať 50g
Používá se při poruchách trávicího traktu a nechutenství. Používá se při stavech dušnosti, mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při nervové vyčerpanosti. Zevně se používá k ošetřování bércových vředů a při plísňových onemocněních.
27,00 Kč
S DPH
Počet
Na objednávku

Bukvice nať 50g

Popis:

Víceletá drsně chlupatá bylina, vysoká 20 až 80 cm. Lodyha na bázi obvykle dřevnatějící. Dolní lodyžní listy v růžici, lodyžní listy řapíkaté, vejčité, až 10 cm dlouhé, vroubkované. Květy červené v hustém koncovém lichoklasu dlouhém 3 až 6 cm, kvete v VII až IX.

Stanoviště:

Teplomilné doubravy, křovinaté stráně, nehnojené střídavě vlhké louky, pastviny, roste na půdách zásaditých až slabě kyselých, hlubších, těžších, hlinitých, hlinitojílovitých nebo hlinitopísčitých.

Rozšíření:

V ČR téměř na celém území roztroušeně a místy hojně, chybí ale v horských oblastech (max. asi 700 m n.m.), vzácně v Poohří, v Podkrušnohorské pánvi, na Slánsku, na Vysočině a v některých oblastech severních a severovýchodních Čech. Celkově od jižní Skandinávie po severní Afriku a na východ po Ural a Kavkaz.

Léčitelství:

Bukvice je od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je však (zřejmě neprávem) poněkud opomíjena.
Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky. 
Drogou je nať (Herba betonicae), která se sbírá nejlépe na začátku rozkvětu, možno ji ale sbírat až do podzimu.
Dle J.A.Zentricha lze drogu použít při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při dyspeptickém syndromu vyvolaném špatnou kvalitou žaludečních šťáv, při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Droga dále mírně snižuje krevní tlak a její účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti (takže ji lze použít při neuróze, rozrušení, nespavosti, lehké depresi či lehké epilepsii), při zevním použití ji lze využít při léčení bércových vředů. Některými autory je uváděno i působení protinádorové a protirevmatické.
Droga se připravuje nejčastěji formou nálevu, který se pije 2x až 4x denně nebo ve formě prášku užívaného 2x až 3x denně na špičku nože. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje uléhat na polštář nacpaný asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené bukvice - takový polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je třeba náplň vyměnit za čerstvou.

Bukvice v Českém herbáři z roku 1899:

Bukvice (Betonica), kořen mnoholetý, lodyha přímá, 2 střevíce vysoká, roste v lesích a hájích v Evropě. Kořen slouží k počišťování a za thé proti neduhům čivním a sliznicovým. Při padoucnici působí dobře thé. Též na prášek utlučená rostlina sušená působí dobře, přimíchá-li se med.

Odvar s medem a vínem působí dobře proti chrkání krve. Šťáva z betonie a růžový olej do uší nakapány, zahání ušní bolesti. Syrup z ½ Itr. odvaru betonie a 270 gr. kandisu léčí kašel a dýchavičnost.

Proti ochrnutí údů působí odvar betonie, rozmariny a šalvěje ve vodě, přidá-li se jalovec, cukr a vaří se to, pak se přidá senes 24 gr. a zázvor, pak 15 gr. hrozinek — to svaří se na syrup, jehož ráno a večer užívá se lžíce.

Komentáře (0)
Na tento produkt momentálně není přidána žádná recenze.