Vážení zákazníci, rád bych Vás upozornil na prodejce elektrických tříkolek na bazoši a podobných portálech. Ve vlastním zájmu si před koupí vždy zjistěte, zda Vám prodejce poskytuje záruku, nárok na reklamaci, záruční i pozáruční servis a dostupnost náhradních dílů. Ověřte si také historii prodejce a to zda obchoduje legálně (je veden v registru a platí DPH).

Zavřít

Borůvka plod

Borůvka plod
V lidovém léčitelství se Borůvka používá jako adstringens, obstipans a podpůrné antidiabetikum. Plody při průjmu a při zánětu dutiny ústní a hrtanu. Listy vnitřně v nálevu slouží v lidovém léčitelství jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny cukru v těle.
108,00 Kč
S DPH
Balení: 50g
Počet
Na objednávku

Borůvka plod

Popis:

Keřík až 50 cm vysoký s položeným kořenem, s kmínky plazivými a se zelenými ostrohrannými větvemi. Opadavé listy jsou tenké, asi 1 cm dlouhé, jsou podlouhle eliptické až podlouhle vejčité a jemně pilovité. Jednotlivé květy, až 5 mm veliké, vyrůstají z úžlabí listů, jsou obojaké a převislé. Mají baňkovitou, zelenavě červenou korunu se 4 - 5 ušty. Plodem jsou černé, modře ojíněné a mnohosemenné bobule. Kvete v květnu a červnu. Plody zrají od července do srpna.

Výskyt:

Borůvka je rozšířená v Evropě, v severní Asii a v Severní Americe. U nás je hojná ve světlých, obzvláště jehličnatých lesích, na humózní, nepříliš suché půdě od nížin do alpínského pásma.

Sběr:

Plod se sbírá v době úplné zralosti (červenec a srpen) ručně nebo hřebeny a suší se na slunci nebo ve stínu. Droga se musí dobře prosušit, aby nezplesnivěla a musí se i dokonale ukládat a chránit před hmyzem, který ji s oblibou napadá. Je bez pachu a má slabě svíravou a nakysle sladkou chuť. List se sbírá od června do konce září sdrhováním. Suší se ve stínu nebo na slunci. Umělá teplota nesmí být vyšší než 40°. Sušené listy si musí zachovat původní barvu.

Účinné látky a působení:

Hlavní obsahovou látkou plodu je tříslovina (až 7 %), různé organické kyseliny, cukry a barviva. Tříslovinné složky působí svíravě a staví. Mají také vliv mírně dezinfekční. List obsahuje až 11 % tříslovin a látky snižující hladinu cukru v krvi - glukokininy. Dříve uváděný arbutin se nepodařilo prokázat.

Užití:

Jako adstringens, obstipans a podpůrné antidiabetikum. Plody (50 - 100 g buď suché žvýkat a pak polknout, nebo nechat nabobtnat vodou a mírně povařit) při průjmu a při zánětu dutiny ústní a hrtanu. Listy vnitřně v nálevu (2 čajové lžičky řezaných listů na dva šálky vody na den a pít obden), slouží v lidovém léčitelství jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny cukru v krvi stejně jako lusky fazolu. Borůvka může dobře působit také při chronickém střevním kataru a nespecifických enteritidách.

Komentáře (0)
Na tento produkt momentálně není přidána žádná recenze.