Anýz plod 50g
Anýz plod 50g
Anýz se používá vnitřně v nálevu jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens, v prášku třikrát denně 1 g při poruchách žaludečních a střevních, při křečích trávicího traktu, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, zejména v dětské praxi.
Anýz plod 50g
Popis
Bylina s vřetenovitým oddenkem a s jemně rýhovanou, přímou, nahoře větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou a listy trojího druhu. Spodní jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zastřihovaně zubaté, prostřední jsou jednoduše zpeřené a horní trojčetně peřenosečné. Všechny listy mají velké plochy. Bílé květy jsou uspořádané v okolíky se 7 - 15 paprsky. Plod (dvojnažka) je štětinatě brvitý. Všechny části rostliny aromaticky voní. Kvete od června do srpna.
Výskyt
Anýz pochází snad z Přední Asie. Dnes se v mnohých evropských zemích hojně pěstuje. U nás vzácně.
Sběr
Plod se sbírá v srpnu a v září, když prostřední část okolíků žloutne a dvojnažky se šedozeleně zbarvují. V té době se okolíky seřezávají a plody se nechávají dozrát. Vyčistí se a v tenkých vrstvách se ještě dosuší. Droga má silně kořenitý pach a sladkou chuť. Ve farmacii se užívá k přípravě aromatických vod, lihů, sirupů a léčivých čajů, v domácnosti jako koření. Doporučuje se před použitím semena mírně stlačit, ale nedrtit.
Účinné látky a působení
Plody obsahují hlavně silici (1,5 - 6 %) s hlavní obsahovou složkou anetholem. Anýz má silnější protikřečový účinek než fenykl a kmín, silně povzbuzuje sekreci všech žláz i žláz mléčných. Uplatňuje se jako karminativum a expektorans zejména v dětské praxi. Silice se částečně vylučují plícemi a příznivě ovlivňují sekretolyticku činnost v dýchacích cestách.
Užití
Vnitřně v nálevu jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens (obden 4 čajové lžičky namačkaných plodů na šálek vody), v prášku třikrát denně 1 g při poruchách žaludečních a střevních, při křečích trávicího traktu, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, zejména v dětské praxi.